Marzec 2023

Zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz – Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w kadencji 2020–2024, Przewodniczący Związku Uczelni „InnoTechKrak”

Zmarł Rektor PK

Wspólnota Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie z głębokim smutkiem przyjęła wiadomość, że po pięknym i bogatym życiu, wypełnionym pracą oraz służbą drugiemu człowiekowi zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz – Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w kadencji 2020–2024. Jako profesor swoją ogromną wiedzą, wyjątkowym usposobieniem i serdecznością, zyskał wielką estymę członków Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, szczególnie Związku Uczelni „InnoTechKrak”, służąc od wielu lat radą i wsparciem. Od samego początku tej inicjatywy w roku 2015, wówczas jeszcze jako Prorektor ds. Ogólnych PK, w kadencji 2012–2020, wskazywał obszary zmierzające do wzmocnienia potencjału naukowego trzech naszych Uczelni. Dostrzegając, że największym kapitałem każdej organizacji są jej członkowie, troszczył się o rozwój kardy, postrzegając w tym najszybszą drogę w dostosowaniu kryteriów kształcenia do wymogów, jakie stawiają nie tylko codzienność, lecz przyszłość.

Zapamiętamy Go, jako człowieka wielkiej kultury, życzliwego przyjaciela, wybitnego architekta-wizjonera i oddanego swej misji nauczyciela akademickiego. Profesor był uosobieniem słowa Mistrz, i to dzięki Jego wsparciu i życzliwości wielu młodych ludzi, w tym także pracowników i studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odkryło w sobie talent naukowy. Przez wiele lat służył pomocą jako recenzent i uczestnik konferencji naukowych.

Z podziwem dostrzegamy też, że opracowane przez Niego koncepcje z zakresu architektury współczesnej i modernistycznej przyczyniły się do przemiany naszych małych ojczyzn, czyniąc z nich miejsca przyjazne dla ludzi. Zwłaszcza w takich chwilach silniej rozumiemy głęboką prawdę ukrytą w słowach: „Vita brevis, ars longa”, gdyż dostrzegamy, że chociaż nie ma już wśród nas tego wybitnego, Artysty to jego dzieła i rysunki żyją stanowiąc zapis geniuszu swego Twórcy.

Zapewniamy, że od dnia 22 marca 2023 roku osoba prof. dr. hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza pozostawać będzie w naszej wdzięcznej pamięci. Wspólnie odczuwamy, że Jego odejście napełniło Społeczność Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki głębokim żalem. Jako wspólnota akademicka łączymy się z Państwem w smutku.

Społeczność Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK – Rektor