Maj 2022

UDZIAŁ NAUKOWCÓW Z URK W PACTT SCIENCE BUSINESS INNOVATION EXPO 2022 W ŁODZI

W dniach 18 i 19 maja w Łodzi odbyło się PACTT Science Business Innovation EXPO 2022. Podczas wydarzenia zespół naukowy z Uniwersytetu Rolniczego w składzie: dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, dr inż. Beata Grygierzec zaprezentował pracę przedwdrożeniową pn.„Mikrofalowe urządzenie do niszczenia roślin inwazyjnych”. Projekt realizowany jest w ramach programu pn. „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (działanie 4.4).

OPIS URZĄDZENIA

Przy działaniu mikrofal na roślinę nagrzewa się jej korzenie w glebie i przez to zostają zniszczone. Robot zdalnie sterowany w przypadku barszczu Sosnowskiego pozwala na wyeliminowanie bezpośredniego udziału człowieka - ciężkiej i obarczonej ryzykiem pracy fizycznej w skutecznym zwalczaniu tej niebezpiecznej rośliny.
Do tej pory walka z barszczem Sosnowskiego trwa wiele lat i polega na tzw. usuwaniu skutków, czyli rosnących roślin. Nikt dotąd nie podjął się opracowania metody zwalczania, która usunie przyczynę pojawiania się barszczu, czyli w tym przypadku nasion. Proponowana metoda mikrofalowego usuwania roślin barszczu dotyczy nie tylko rosnących roślin, lecz także nasion, które znajdują się w glebie lub na jej powierzchni. Emitowane z urządzenia promieniowanie mikrofalowe powoduje trwałe uszkadzanie nasion wokół roślin.